ARTYSTA - Agnieszka Szyfter

Współczesna artystka malarka i grafik; zajmuje się także projektowaniem wnętrz i wzornictwem. Agnieszka uczyła się rysunku i malarstwa na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Maluje obrazy w technikach mieszanych (akrylowe i olejne), tworzy grafiki i rysunki. Jest dyplomowanym inżynierem. Mieszka i pracuje w Warszawie. 

Artystka prezentuje prace w Europie, Azji i USA. Wystawiała swoje malarstwo wraz z Picassem, Dalim, Miro oraz Chagallem w jednej z prestiżowych galerii na Manhattanie – William Bennett Gallery. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach na całym świecie, m.in. w kolekcji prestiżowego muzeum The Williamsburg Art & Historic Center w Nowym Jorku oraz w kolekcji The Wickenheiser Paradise Lost Contemporary Art.

Galeria, która reprezentowała Szyfter w Pekinie na International Beijing Art Exposition w 2008 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury Chin. Nagroda TOP TEN Influential Galleries była przyznawana za twórczość reprezentowanych artystów.

W 2008 roku artystka została zaproszona do międzynarodowej szkoły artystycznej Emocjonalistów założonej w USA przez rzeźbiarza Lubomira Tomaszewskiego.

Nowojorski krytyk sztuki Maurice Taplinger w magazynie o sztuce „Gallery & Studio” zaliczył twórczość Szyfter do postfeminizmu „…jest w innej kategorii, ale można ją porównać do Madonny i Lady Gaga. (…) Jej sztuka ma na celu wzmocnienie pozycji kobiet poprzez glamour, zamiast używać polityki. (…) Jej postaci w Post-Pop Neo-Art.-Nouveau obrazach są niezwykle dekoracyjne, jak na przykład w aktualizacji Vermeera „Dziewczyna z perłą”.

Krytyk Maureen Flynn, pisząca także do New York Times’a stwierdziła, że obrazem „Ostatnia Wieczerza” Szyfter wyprzedza Andy Warhola poprzez śmiałe zaproszenie Billa Clintona and Gatesa do stołu…

We wrześniu 2011 Chińskie Ministerstwo Kultury, rząd Xingjiang oraz China International Exhibition Agency (CIEA) zorganizowało w Urumqi światową wystawę One Word, One Home. Polska była reprezentowana przez malarstwo Szyfter.

SZKIC DO OBRAZU - MOJE ALTER EGO
WENUS
MONA LISA
W LUSTRZE
TA NOC BĘDZIE NASZA
SALOME - DAJCIE MI GŁOWĘ JANA
MESSALINA